Decydując się na zakup mieszkania lub domu mamy z reguły do podjęcia trudną decyzję. Jaką wybrać lokalizację? Czy developer jest wiarygodny? Jaki wybrać standard wykończenia? Kupić taniej przysłowiową „dziurę w ziemi” i poczekać np. 2 lata na przeniesienie własności czy kupić drożej ale już gotowe? I wiele, wiele innych pytań... Niejednokrotnie wyznacznikiem wszystkich za i przeciw jest nasz budżet jaki możemy przeznaczyć na wymarzoną inwestycję. Niemniej jednak warto przeanalizować przed podpisaniem umowy zakupu nieruchomości wszystkie aspekty prawne i techniczne abyśmy byli pewni, że dokonaliśmy trafnego wyboru.
Umowa kupna
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania lub domu, powinniśmy sprawdzić wiarygodność developera oraz przeanalizować wszystkie dokumenty dotyczące naszej inwestycji. Część interesujących nas informacji otrzymamy od developera w biurze sprzedaży. Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu developer ma obowiązek przygotować dla kupującego informację na swój temat oraz przedmiotowej inwestycji. Mimo to warto sprawdzić we własnym zakresie wiarygodność przedstawionych dokumentów. W większości przypadków nie musimy wybierać się do poszczególnych urzędów czy instytucji ponieważ większość informacji jest jawnych i dostępnych przez Internet. Pozyskane informacje należy rzetelnie przeanalizować. W przypadku gdy poszczególne zagadnienia są dla nas niezrozumiałe lub nie jesteśmy pewni czy zapisy w umowie są zgodne z prawem oraz czy nie obciążają niekorzystnie kupującego warto skorzystać z pomocy prawnej. Należy skorzystać z pomocy specjalisty który ma doświadczenie z dziedziny prawa w branży budowlanej. Na pewno szybko wychwyci ukryte niekorzystne zapisy i niedozwolone klauzule. Podpowie też, jakich zmian można dokonać w umowie oraz jak negocjować z developerem
Standard wykończenia
Dokonując wyboru inwestycji należy przeanalizować techniczne aspekty mieszkania lub domu. Informacje o standardzie wykończenia otrzymamy zazwyczaj w prospekcie informacyjnym, umowie kupna lub załączniku do umowy. Należy przeanalizować proponowany standard wykończenia do oferty konkurencyjnych inwestycji. Developerzy często określając standard wykończenia dopuszczają zastosowanie materiałów zamiennych równoważnych do projektowanych. Zazwyczaj jest to niestety zmiana na niekorzyść kupującego. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas odbioru mieszkania jesteśmy negatywnie zaskoczeni tym co zobaczymy na miejscu (a często jest to nasza pierwsza wizyta w przygotowanej do odbioru inwestycji). Brak ścianek działowych, instalacje wody i kanalizacji prowadzone na wierzchu ścian, brak tynków na sufitach lub na części ścian, instalacje elektryczne częściowo do rozprowadzenia we własnym zakresie, brak hydroizolacji balkonu oraz okładziny na balkonie, itp. Te informacje na pewno były zawarte w umowie kupna, ale mogły nam gdzieś po drodze umknąć, a teraz gdy zobaczyliśmy te „mankamenty” w rzeczywistości przyprawiają nas o ból głowy. Ile będzie dodatkowo kosztować wykończenie mieszkania w związku z powyższymi „mankamentami”? Czy mój fachowiec z tym sobie poradzi, ile czasu będzie potrzebował na wykonanie wszystkich dodatkowych prac? Czy nie utracę gwarancji / rękojmi na ściany, instalacje, izolację po wykonaniu prac wykończeniowych przez mojego fachowca? A może warto było kupić u konkurencji po drugiej strony ulicy i wszystko to było by już w cenie? Jeżeli aspekty techniczne dotyczące standardu wykończenia przerastają nasze możliwości prawidłowej oceny warto skorzystać z pomocy specjalisty. Analizę standardu wykończenia zlećmy osobie która ma duże doświadczenie w branży budowlanej oraz posiada odpowiednie kwalifikacje np. uprawnienia budowlane.
Lokalizacja
Bardzo ważnym zagadnieniem jest lokalizacja inwestycji. Wybierając inwestycję zazwyczaj kierujemy się oczywistymi aspektami codziennego życia : dojazd do pracy, szkoły, sklepy, usługi. Sprawdźmy również inne za i przeciw naszej lokalizacji aby w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek które zamiast ułatwiać będą nam utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie plany zabudowy mają sąsiadujące działki? Jakie są plany rozbudowy infrastruktury przez miasto / gminę ? Ile mieszkańców liczy moje osiedle ? Ile jest miejsc postojowych, garaży, stanowisk w hali garażowej? Czy mogę później dokupić bez problemu miejsce postojowe jeżeli mnie na nie teraz nie stać? Jaka będzie jego cena? Ile jest przewidziane miejsc postojowych dla gości, dostawców towarów do lokali usługowych, klientów lokali usługowych? Ile jest dróg wyjazdowych z mojego osiedla? Czy rano sprawnie opuszczę osiedle włączając się do ruchu na głównych arteriach? Czy po powrocie z pracy będę miał gdzie zaparkować? Czy odwiedzający mnie w weekend goście będą mieli gdzie zaparkować skoro większość osób nie wyjeżdża do pracy? Komunikacja jest dziś nieodzownym towarzyszem naszego życia. Przeanalizujmy wszystkie możliwe scenariusze. Zapytajmy znajomych mieszkających w okolicy. Na pewno każda uwaga będzie dla nas cenna.